THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V souvislosti s královéhradeckými THEMA ELEVEN se už zřejmě napořád bude skloňovat hlavně jméno LVMEN. Je sice pravdou, že obě kapely zapustily své kořeny v živelném hardcore, aby pak z těchto prováděly šlechtění vlastních odrůd této muziky. Pravda, začátek posledního alba pražských LVMEN připomene už velice podobný úvod novinky THEMA ELEVEN „The Great Misanthrope“. Ono by se samozřejmě těch společných znaků našlo i více, ale postavit recenzi toliko na porovnání dvou špiček české (post)hardcoreové scény by bylo vůči oběma kapelám dost nefér.
Věc se má totiž tak, že aktuální a očekávaný výlisek královéhradeckých přináší velice kvalitní hudbu a to pak přehnané pátrání po inspiračních zdrojích působí jako zbytečné hnidopišství. Kapela, která i přes svůj markantní hudební rozvoj zůstává i nadále věrna živelnosti a upřímnosti svého sdělení, vsadila na špičkový zvuk, která má na svědomí v tomto oboru domácí extratřída Ondřej Ježek. Tímto vzniká ideální prostor k vyniknutí kytarové práce kapely, která doznala ještě většího pokroku směrem k melodičtěji pojatým linkám. Skupina i nadále vsází hlavně na emoce, což se ji daří velmi dobře a navíc bez příchuti zbytečného patosu. Nálady v její hudbě se pohybují někde po trojuhelníku neklid, hysterie a občasný a nedlouho trvající optimismus. Teorie kontrastů, někdy až takřka ukolébavkových intermezz a mohutných kytarových erupcí v tomto případě funguje bez sebemenšího zadrhnutí. Svojí nepopíratelnou roli na tomto poli hrají i zdařile sladěné vokály Davida a ht.
„The Great Misanthrope“ je organicky působící nahrávka bez slabších míst. Přesto i takto vyrovnaná deska nabízí několik vrcholných okamžiků. Slova o střídání protikladných nálad beze zbytku potvrzuje skladba s pořadovým číslem pět „The Marvel“ disponující vynikající ústřední melodií, která postupně přechází v ničivé tornádo, což je přímo dokonalé prostředí k přednesu (mimochodem velmi dobře zpracovaných) existenciálních textů. Zajímavým způsobem vyvedený booklet mi v první chvíli asocioval právě probíhající výstavu „Bodies“, což jistě nebyl záměr kapely. Koláže těl zbavených kůže spíše symbolizují lyrický obsah alba. Alba, na které se vyplatilo počkat a které se především vyplatí si poslechnout. THEMA ELEVEN svůj status nejen že obhájili, ale navíc i výrazně posílili.
THEMA ELEVEN mají na kontě výbornou desku, ve které nadálej rozvíjejí svůj na hardcoreových základech postavený styl. Emoce, syrovost, živelnost...
8,5 / 10
1. Lamb Of God
2. Soft Is The Skin
3. The Impact
4. Cash For Rockin
5. The Marvel
6. Private Vision Of Hell
7. The Tempest
8. In Dark Awake
The Great Misanthrope (2007)
DCLXVI (2004)
THEMA ELEVEN / CANITRASHCAN!? atomic split 7'' (2002)
THEMA ELEVEN / RAVELIN 7 - Split CD (2001)
THEMA ELEVEN / GNU - Split 7'' (2001)
THEMA ELEVEN / RAVELIN 7 - Split LP (1999)
Juicy Fruit Coma 7''EP (1998)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Insane Society Records
Stopáž: 40:10
Produkce: Ondřej Ježek
Studio: Jamor studio, Praha
Odzbrojující sonická emotivní masáž, která láme kosti a vytlačuje orgány z těla. Temná post-corová tsunami, kterou tímto kotoučem vysílají THEMA ELEVEN do světa drtí svojí valivou masou veškeré dohady o tom, zdali v českých podmínkách lze vytvořit, CD, které se nemusí cítit jako chudý příbuzný vedle světové produkce. Velmi se mi líbí obě tváře, které na aktuálním počinu vidím. „The Great Misanthrope“ dokáže být jak nenápadnou šeptající intimní společnicí, tak supící bohyní titánským rozměrů s monumentálními nelidskými rysy. Obě tváře alba se k sobě tisknou, proplétají se i zrcadlí jedna v druhé. Sympatické mi přijde střídání obou hlavních vokálů, kdy každý má svůj nezaměnitelný charakter i charisma. Zvláště vokály basového chrta ht mi nyní jsou velmi sympatické a to musím dodat, že jsem si na jeho vokální kreace musel hodně dlouho zvykat.
Jedna z mála skupin, která mě oslovuje mnohem více ve sluchátkách než pódiově.
hmm
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.